/
1 View0

Rák és stroke: Időseknél a két fő halálozási okot a szisztémás rákos megbetegedés és az agyi értörténés képezi. Egyre több a rákkal diagnosztizált beteg, az új esetek száma évről évre nő. A 2002-ben 10,9 millió esetre becsült szám 2020-ra 16 millióra nőhet (WHO). Az időskorúaknál világszerte magas a rák előfordulása, akiknél a következő 20 évben az új rákos esetek körülbelül 50%-kal való növekedése várható. A gyógyítás terén javulásra számítanak a hatékony rákellenes gyógyszereknek köszönhetően, amelyek a túlélési esélyt 15% fölé emelhetik.

Összefüggést állapítottak meg a rák és a stroke között. A rákos betegek körében gyakran előfordulnak cerebro vascularis történések. Következésképpen, várható, hogy a cerebrovascularis betegségek száma egyenes arányban nőni fog az újonnan diagnosztizált rákos megbetegedések számával. Egyes kutatások szerint a rákban és stroke-ban szenvedő betegek 86%-ának agyi infarktusa volt, 14%-ának pedig agyvérzése.

A stroke kezelése rákos betegeknél – kihívás

A stroke kezelése a rákos betegeknél valódi kihívást jelent és speciális kezelési stratégiák kifejlesztését feltételezi. Annak ellenére, hogy néhány típusú rákbetegségben a kezelések nem váltották be a hozzájuk fűzött reményt, a túlélési arány növekvőben van az új, hatásosabb rákellenes gyógyszerek gyártásának és alkalmazásának köszönhetően. Lényeges a stroke mechanizmusának korai felismerése a rákos betegeknél, mivel ez különbözik a nem rákbetegeknél tapasztalhatótól.

rák és stroke

A stroke-os rákbetegek klinikai-radiológiai jellemzőinek és a patomechanizmus jobb megértése segíthet a megelőzésben és kezelésben. A rákbetegek stroke-jára jellemző elváltozások kimutathatók a mai modern vizsgálati módszerekkel (biomarkerek, multimodális mágneses rezonancia – MMR, transcraniális Doppler-ultrahang).

A stroke alapját képező mechanizmusok:

  • a rákkal nem kapcsolatosak (a hagyományos mechanizmusok): érelmeszesedés, magas vérnyomás, diabétesz, magas vérzsírszint, koszorúér betegségek, dohányzás stb.
  • a rákkal kapcsolatosak:
    • véralvadási zavarok, melyek lehetséges okai: rákos sejtek (főleg adenokarcinómák), szöveti faktorok vagy rákkeltő prokoagulánsok (előalvadási faktorok), citokinek, mint amilyen az alfa tumornekrózis faktor, interleukinek;
    • rák okozta elzáródások: rákos embolizációk (gyomor- vagy tüdőrák, lymphoma);
    • az erek összenyomódása vagy be – szűrődése (agyi áttétes daganatok vagy elsődleges agyi tumorok);
  • citosztatikus kezelés következtében előállók:
    • kemoterapeutikumok okozta véralvadási zavarok: Cisplatin, Metothrexat, Bevacizumab;
    • sugárterápia okozta érszűkület.

Kutatások szerint a rákosoknál előforduló stroke az esetek 40%-ában alakult ki hagyományos mechanizmustól (pl. érelmeszesedés) eltérő módon, ahol a fent leírt tumorális specifikus mechanizmusok okozták a sérülést.

Rákos betegeknél a stroke megjelenésekor figyelembe kell vennünk a rák jellemzőit (elsődleges lokalizáció, szövettani típus), előrehaladását, valamint a rák felfedezése és a stroke között eltelt időt. A legerősebb kölcsönhatást az agyi értörténés és a rák között az urogenitális és az emlőrák esetében írták le, ezeket követi a gyomorrák, a tüdőrák és a vastagbélrák. A vérzéses stroke leggyakrabban a rosszindulatú vérképző rendszeri betegségekkel, a tüdőrákkal és a melanómával állt összefüggésben.

Akiknél a stroke specifikusan tumorális mechanizmusok szerint alakult ki, hisztopatológiai (kórszövettani) szempontból az adenokarcinóma jelentősen gyakoribb volt, mint azoknál, akiknél a hagyományos mechanizmusok álltak fenn.

HASZNOS TANÁCSOK A STROKE-ON ÁTESETT BETEG CSALÁDTAGJAINAK
  • Kérjen részletes tájékoztatást az orvostól, ha elkíséri a beteget a kórházba. A vizsgálat előtt beszélje meg a beteggel
    azokat a kérdéseket, amiket fel szeretne tenni az orvosnak, és vigyázzon, hogy ne kérdezzen olyasmit, amire nem szeretné, ha a beteg is hallaná a választ.
  • Legyen felkészülve arra, hogy a beteg viselkedése vagy állapota megváltozhat. A gyógyszerezés, a kényelmetlenség, valamint a stressz depressziót, dühöt vagy akár őrjöngést is okozhat.
  • Bátorítsa a szenvedőt, hogy amennyire csak lehet, legyen aktív, mozgékony és független, annak érdekében, hogy visszanyerje a bizalmát a saját erejében.
  • Reálisan mérje fel saját szükségleteit. Hogyha ezek teljesülnek, sokkal könnyebb mások szükségére odafigyelni.
  • Biztosítson magának elegendő alvásidőt, táplálkozzon megfelelően és ne hanyagolja el a saját pihenését. Nagyon nehéz kimerülten segíteni valakinek.

rák és stroke

TOVÁBBI HASZNOS TANÁCSOK…
  • Ne mellőzzük a segítségkérést családunk többi tagjaitól, akik lehet, hogy még méltányolják is a lehetőséget, hogy ők is segíthetnek.
  • Maradjunk derűlátók!
  • Fogadjuk el azt a gondolatot, hogy vannak olyan körülmények, amelyeket nem tudunk befolyásolni.
  • Fejezzük ki tapintattal, de nyíltan érzéseinket és véleményünket, ne halmozzunk fel negatív érzéseket, kerüljük az állandó harcias, vagy az ezzel ellenkező, passzív magatartást.
  • Próbáljuk meg kezelni a stresszt különféle relaxációs technikák alkalmazásával.
  • Rendszeresen végezzünk testgyakorlást. Szervezetünk sokkal jobban reagál a stresszhelyzetekben, ha jó az erőnlét.
  • Étkezéseink legyenek kiegyensúlyozottak.
  • Ne próbáljuk a stresszt vagy a fáradtságot alkohollal vagy gyógyszerrel csökkenteni.
  • Vegyük fel a kapcsolatot egy támogató csoporttal. Hasonló helyzetben levő emberekkel folytatott beszélgetések segíteni fognak bennünket, hogy ne érezzük egyedül magunkat ebben a helyzetben.

 

Radiológiai és laboratóriumi vizsgálatok

A rákos betegek klinikai-radiológiai jellemzői, valamint laboratóriumi eredményei segíthetik a stroke mechanizmusának meghatározását. Észrevették, hogy az idősebb rákos betegeknél nagyobb a hajlam a hagyományos mechanizmusú stroke-ra, mint a tumorális eredetűre. A képalkotó eljárásokkal végzett vizsgálatok során azoknál a rákos és stroke-os betegeknél, akiknél az agyi inzultus nem hagyományos mechanizmus szerint jött létre, gyakrabban több területen kialakult sérülést írtak le, ugyanakkor nagyobb sérülés, amely csak egyetlen ér területét érintette, inkább a hagyományos mechanizmusú stroke-ra jellemző.

Laboratóriumi vizsgálatok szerint a nem hagyományos mechanizmusú stroke-ot elszenvedő betegeknél sokkal magasabb a D-dimer-szint (D-dimer a plazmin degradációs terméke, amely a fibrin egy derivált formája és a hiperkoagulabilitás [fokozott véralvadás] mérőfoka). Tehát a megnövekedett D-dimer-szint a rákos betegek stroke-ját előrejelző tényező. A kutatási eredmények azt sugallják, hogy erős kölcsönhatás áll fenn a D-dimer-szint és a daganat stádiuma, illetve kórszövettani típusa között. Fontos megkülönböztetni a kétféle mechanizmusú stroke-ot (a hagyományost a daganatostól), mivel a véralvadási zavarok megelőzési módja meg kell, hogy feleljen a stroke típusának.

A legerősebb kölcsönhatást az agyi értörténés és a rák között az urogenitális és az emlőrák esetében írták le, ezeket követi a gyomorrák, a tüdőrák és a vastagbélrák.

Végkövetkeztetések

Ismertetőnk végkövetkeztetései röviden így foglalhatóak össze:

1. A rákos megbetegedés protrombotikus (előtrombus) állapot, amelyhez nagyon gyakran stroke társul.

2. Az stroke-os rákbetegek között gyakori a rák specifikus mechanizmus; a rákos betegek számának növekedésével ez a típusú stroke a jövőben jóval több esetben fordul majd elő.

3. A daganatos betegek strokejának jellemzői különböznek a hagyományos stroke-éitól. A rákkal társuló stroke hátterében a tumorális faktorok által keltett mechanizmus áll.

4. A megfelelő kezelés alkalmazásában jelentős segítséget nyújt, ha ismerjük a rákos betegeknél a stroke mechanizmusát, és ha élünk a modern diagnosztikus eljárások előnyeivel.

 

dr. Septimiu Voidăzan
egyetemi tanársegéd, járványtani szakorvos

Forrás:

Élet és Egészség folyóirat: A stroke és a rák közötti kapcsolatok
1. Young O. B., Myoung J.S., Gyeong S. K., et al: „Ischemic Stroke and ancer: Stroke Severely Impacts Cancer Patients”, While Cancer Increases the Number
2. Grisold W., Oberndorfer S., Struhal W., „Stroke and cancer: a review”. Acta Neurol Scand 2009; 119:1-16
3. Kim SG, Hong JM, Kim HY, Lee J, Chung PW, Park KY, et al: „Ischemic stroke in cancer patients with and without conventional mechanisms: a multicenter study in Korea”. Stroke 2010; 41:798-801
4. Seok JM, Kim SG, Kim JW, Chung CS, Kim GM, et al. (2010) „Coagulopathy and embolic signal in cancer patients with ischemic stroke”. Ann Neurol 68: 213–219
5. Kono T, Ohtsuki T, Hosomi N, Takeda I, Aoki S, et al. (2012) „Cancer-associated ischemic stroke is associa ted with elevated d-dimer and fi brin degradation product levels in acute ischemic stroke with advanced cancer”. Geriatr Gerontol Int 12: 468–474
6. Kwon H. M., Kang B.S., Yoon B.W. (2007), „Stroke as the first manifestation of concealed cancer”, J. Neurol.

 

Kapcsolódó linkek

1. Kétarcú villámcsapás – az agyvérzés
2. Az agyi vérkeringés felépítése
3. Stroke – tünetek és kockázatok
4. Stroke jelei és megelőzése
5. 8 táplálkozási stratégia – egyél jót a stroke után
6. Agyvérzés tünetei és jelei
7. Cukorbetegség, mint a stroke rizikója
8. Egészségügyi kaleidoszkóp
9. Vegetáriánus és vegán receptek #1
10. Rehabilitáció a stroke után
11. Sztrók a gyerekeknél
12. A stroke és a rák közötti kapcsolatok
13. Mezőménes – mágnes, ami vonz
14. Hidroterápia a stroke utáni rehabilitációban
15. Pszicho-emocionális zavarok: viszonyuljunk megértően a stroke után az érintettekhez
17. Érelmeszesedés: Az agyi értörténés csapatmunkában való kezelése
18. Gyereksarok: A három kismalac: Figyelem, az élet fontos!