Egy nemrég közzétett tanulmány szerint átlagon felüli azoknak az idős embereknek az életminősége, akik hangsúlyt fektettek az egészséges ételek fogyasztására.
Svédasztal – honnan kezdjük?
A svédasztal a vendéglőkben gyakran alkalmazott felszolgálási módszer és közkedvelt megoldás sok szervezett ünnepség esetén. A PloS ONE folyóiratban közölt friss kutatás szerint az ételek elhelyezésének sorrendje az asztalon nagymértékben befolyásolja, hogy mit teszünk a tányérunkra. Pontosabban fogalmazva, legtöbben azokból az ételekből fogyasztanak, amelyekhez a legkönnyebben hozzáférnek.
A kutatók arra is felfigyeltek, hogy ha a fogyasztók először az egészséges ételeket veszik észre, nagyobb a valószínűsége, hogy azokból tesznek maguknak, míg az asztal hátsó részében elhelyezett nagy energiatartalmú ételek már nem lesznek annyira ínycsiklandóak. A tanulmány szerint, hogy ha a bemutatóasztal elejére helyezték az egészséges élelmiszereket, a fogyasztók több mint 86%-a fogyasztott gyümölcsöt, viszont ha a nagy energiatartalmú, zsíros ételek voltak közelebb, akkor csak a fogyasztók 54%-a evett a gyümölcsökből.
A szerzők felhívják a vendéglőtulajdonosok és a rendezvényszervezők figyelmét, hogy legyenek tekintettel ezekre a tényekre, segítve a fogyasztók vagy vendégeik egészséges táplálkozását. Minden esetre azok a személyek, akiknek fontos az egészséges táplálkozás, a fenti elv előnyeit élvezhetik még akkor is, amikor az élelmiszerek nem az ideális sorrendben vannak kitéve, mivel ők az asztal azon részéről választanak a kínálatból, ahol egészséges táplálékok találhatók.
(PLoS ONE 8(10): e77055, 2013. 10. 23.)
A testgyakorlás segít a várandós nőknek leszokni a dohányzásról
A dohányzás, káros hatása ellenére, nagyon gyakori jelenség a várandós nők körében is. A dohányzásról való leszokás a terhesség bármelyik szakaszában kedvező hatással van úgy a magzatra, mint az édesanyára. Az is ismert tény, hogy a dohányzás hirtelen elhagyása az első szakaszban kellemetlen elvonási tünetekkel társul.
Ugyancsak kutatások igazolják, hogy a testgyakorlás enyhíti a kellemetlen tüneteket, illetve csökkenti a dohányzási kényszer érzetét is, azonban ezeket a kutatásokat nem végezték el még várandós nőknél. Egy friss tanulmány kutatta az állapotos nőknél a dohányzásról való leszokás utáni időszakban egy 20 perces edzésprogram hatását a rágyújtás kívánására, illetve az elvonási tünetekre. Azok a nők, akik részt vettek az edzésprogramban, sokkal enyhébb elvonási tünetekről (idegesség, stressz, ingerlékenység, feszültség, depresszió) számoltak be azokhoz képest, akik nem végeztek testgyakorlást. A tanulmány szerzői úgy vélik, hogy azon állapotos nőknek, akik le akarnak szokni a dohányzásról, a testgyakorlás nagyon sokat segíthet.
(Addictive Behaviors, 2013. 11. 08.)
Egészséges ételek, táplálkozás és jó életminőség idős korban
Egy nemrég közzétett tanulmány szerint átlagon felüli azoknak az idős embereknek az életminősége, akik hangsúlyt fektettek az egészséges táplálkozásra. Ausztráliában élő tudósok 10 éven keresztül figyelemmel követték egy 55 év feletti személyekből álló csoport egészségi állapotát és erőnlétét. Az adatokat egy kérdőív segítségével gyűjtötték, amellyel az egyes táplálékok előfordulásának gyakoriságát vizsgálták az emberek táplálkozásában. A kutatásban részt vevőket több csoportba osztották az egészséges életmód javaslataihoz való viszonyulásuk függvényében.
Tíz év múlva a kutatók felmérték a tanulmányba bevont egyének életminőségét és funkcionális teljesítményét. Az eredmények arra utalnak, hogy a szakértők által ajánlott táplálkozási tanácsokat betartó személyeknek általában jobb az életminőségük és a fizikai erőnlétük.
(Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics, 2013. 11. 18.)
A szülők nincsenek tisztában a fülhallgatós zenelejátszók veszélyével
Egy nemrégiben az AEÁ-ban kiadott tanulmány szerint, a halláskárosultak számának növekedése ellenére, nagyon kevés szülő van tisztában azzal a kockázattal, amelynek serdülőkorú gyereke nap mint nap ki van téve. A szakemberek szerint minden hatodik amerikai serdülő hallása kisebb-nagyobb mértékben károsodott, és ez a probléma megelőzhető lehetne, ha a szülők felhívnák gyermekeik figyelmét arra, hogy mennyire veszélyes, ha fülhallgatós lejátszójukon maximumon hallgatják a zenét. Már a 85 decibel feletti hangok is maradandó halláskárosodást idéznek elő. Egyes MP3-as készülékek képesek akár 110 decibel erősségű hangokat is lejátszani.
Európai szakértők már több mint öt évvel ezelőtt felhívták a figyelmet az MP3-as lejátszók megfontolatlan használatának kockázataira. Egy igen részletes szaktanulmány nyomán az EU Tudományos Bizottságának Egészségügyi Kockázatokat Vizsgáló Osztálya kimutatta, hogy hangos zene hosszú ideig való hallgatása MP3-as lejátszókon visszafordíthatatlan halláskárosodást idézhet elő. Statisztikák szerint az EU-ban naponta körülbelül 50–100 millió ember hallgat zenét MP3-as lejátszókon. A szakemberek szerint ezek 5–10%-a kockáztatja, hogy véglegesen elveszíti a hallását, ha 5 éven keresztül naponta több mint 1 órán át hangos zenét hallgat.
(JAMA Otolaryngol Head Neck Surg. 2013. 11. 21. és Europa Press Releases RAPID, IP/08/14922008. 10. 13.)
dr. Valentin Nădășan
egyetemi asszisztens
Forrás: Élet és Egészség folyóirat: Egészségügyi kaleidoszkóp
Kapcsolódó linkek
1. Kétarcú villámcsapás – az agyvérzés
2. Az agyi vérkeringés felépítése
3. Stroke – tünetek és kockázatok
4. Stroke jelei és megelőzése
5. 8 táplálkozási stratégia – egyél jót a stroke után
6. Agyvérzés tünetei és jelei
7. Cukorbetegség, mint a stroke rizikója
8. Egészségügyi kaleidoszkóp
9. Vegetáriánus és vegán receptek #1
10. Rehabilitáció a stroke után
11. Sztrók a gyerekeknél
12. A stroke és a rák közötti kapcsolatok
13. Mezőménes – mágnes, ami vonz
14. Hidroterápia a stroke utáni rehabilitációban
15. Pszicho-emocionális zavarok: viszonyuljunk megértően a stroke után az érintettekhez
17. Érelmeszesedés: Az agyi értörténés csapatmunkában való kezelése
18. Gyereksarok: A három kismalac: Figyelem, az élet fontos!