/
61,445 Views0

Mit tudsz a húgyúti fertőzésekről?

Húgyúti fertőzés: A tavaszkezdés mindig derűs gondolatokat, friss lendületet és az élet megújulásának vágyát hozza magával. Az emberek ilyenkor ígéreteket tesznek, terveket szőnek, igyekeznek tévedéseikből okulni és elkerülni a kellemetlen eseményeket. Téli ruháink szorításában mintha lassabban reagáltunk volna az élet kihívásaira. De most minden reggel tavasszal a szívünkben, élénken indulunk útnak szeretteinkkel.

Azonban sétánkat kellemetlenné teheti a hasfájás, a viszketés és főleg az egyre gyakoribbá váló vizelési inger. Mi a megoldás – antibiotikum? Mikor? Milyen feltételekkel? Ebben a számban azokra a nagyon gyakran feltett kérdésekre fogok válaszolni, amiket a visszatérő húgyúti fertőzések miatt aggódó nőpácienseim tesznek fel.

 

A húgyúti fertőzés (ITU) a húgyvezetékek és a vesék gyulladásos megbetegedését jelenti, amelyet főként az E. coli, vagy a ritkábban előforduló Klebsiella vagy Proteus baktériumok okoznak. Rendszerint a húgycsövön át a húgyutakba való feljutásuk által. Nőknél a húgyúti fertőzések leggyakoribb oka a hiányos helyi (nemi tájéki) és általános higiénia, vagyis a vizelés előtti és utáni tisztálkodás elhanyagolása. Ugyanakkor a húgyúti fertőzések kockázatát a fürdőszoba, illetve a lakás tisztasága, higiéniája is befolyásolja. Műtét utáni húgyszonda, húgyhólyag katéterezés, bizonyos veleszületett fejlődési vagy szerzett rendellenességek, vesekövesség vagy vese adenóma ugyancsak elősegítik a húgyúti fertőzések kialakulását.

húgyúti fertőzés

További okok és súlyosbító tényezők lehetnek: fertőzött partnerrel létesített nemi kapcsolat, elégtelen vízbevitel, terhesség, valamint immungyengeséggel együtt járó betegségek, mint amilyen pl. a diabétesz. Csecsemőknél az édesanya terhesség alatti kezeletlen húgyúti fertőzése, valamint bizonyos fejlődési rendellenességek szintén hajlamosítanak e betegségre.

Milyen életkorban alakulhat ki húgyúti fertőzés és melyek a tünetei?

A betegség újszülötteknél, csecsemőknél, valamint a többféle betegségben szenvedő időseknél súlyosabb. A szexuálisan aktív nőknél előfordulhatnak sorozatos, szövődmények nélküli húgyúti fertőzések.

A lánycsecsemőknél sokféle – általános fertőzésekre jellemző – tünet jelentkezhet. A gyermek szenved, sápadt, néha hirtelen felmegy a láza. Mindehhez emésztési zavarok is társulnak, kezdve a táplálék visszautasításától és hányástól a visszatérő hasmenésig, amihez a kiszáradás tünetei is társulhatnak a nagy folyadékvesztés, illetve az elégtelen táplálkozás miatt. Minél fiatalabb korban jelentkezik, annál súlyosabb lehet a betegség, akár a kisgyermek életét is veszélyeztetheti. Bármely életkorban jellemző a bűzös vagy ammóniaszagú vizelet, ugyanakkor nagyobb gyerekeknél a jellegzetes húgyivarszervi tünetek is megfigyelhetők, mint például: gyakori vizelés (polakiuria), enurézis (bevizelés) – ez utóbbi pielonefritisz esetén jellemzően akaratlagos vizelés után, deréktáji fájdalmat követően áll elő.

 

Felnőtt nőknél fennáll a húgyúti fertőzés gyanúja, ha a következő tünetek közül néhányat észlelnek:

  • fájdalom vagy égető érzés vizelés közben (diszuria);
  • gyakori vizelési inger, de minden alkalommal csak kevés vizelet távozik (polakiuria);
  • alhastájéki érzékenység vagy nehézségérzet;
  • zavaros és kellemetlen szagú vizelet;
  • féloldali fájdalom hátul, a mellkas alatt;
  • pielonefritisz esetén hidegrázás, hőemelkedés, amit gyakran hányinger és hányás követ.

Kockázati tényezők kislányoknál elsősorban a következők: kis életkor, vese-reflux (visszafolyás) vagy valamely patogén tényező fennállása, például bizonyos nagyon agresszív, pielonefritiszt előidéző csírák jelenléte a vizeletben, mint a Klebsiella.

Idős nőknél bizonyos általános megbetegedések, például cukorbetegség, nemi szervi megbetegedések, ezek prollapszusa (kitüremkedése), visszatérő húgyúti fertőzésekre, illetve ezek szövődményeire tesz hajlamossá. A tájék szerveinek egyéb megbetegségei is hasonló tünetekkel járhatnak, mint amilyen a fájdalmas vizelés, zavaros és kellemetlen szagú vizelet, gyakori vizelés, ezért a húgyúti fertőzés észrevétlen maradhat.

 

Ki hogyan kezelje a húgyúti fertőzést?

Nagyon fontos már az első tüneteknél orvoshoz fordulni bizonyos specifikus vizsgálatok és a megfelelő kezelés megállapítása végett, a kórokozó, a páciens életkora, a betegség szakaszának figyelembe vételével és az újabb fertőzések megakadályozása érdekében.

A diagnózis megerősítéséhez vizelet- és vérvizsgálat, esetleg képalkotó vizsgálatok is szükségessé válhatnak. Ezek után javasoljuk gyógyszeres kezelés megkezdését, amit szigorúan követni kell, akár otthon, akár kórházban, a páciens életkorától, egészségi állapotától és a várható szövődményektől függően. Az akut húgyúti fertőzések prognózisa általában nagyon jó, ha időben és helyesen kezelik, a pielonefritisz, valamint a veseelégtelenség kialakulása ezekben az esetekben nagyon ritka.

A kezelés hatásosságát uro kultúra (vizelet tenyésztés) elvégzésével ellenőrizhetjük, a kezelés befejezése után 48-72 órával és a fenntartó kezelés befejezése után 15-30 nappal. A szükséges gyógyszerek mellett nagyon fontos a megfelelő, bőséges diurézis (vizelet kiválasztás) fenntartása a páciens életkorának megfelelő vízbevitellel. Valamint a lúgos vizelet savasításával, természetes forrásból – például homoktövis, csipkebogyó, narancs, citrom, kiwi, grépfrút – származó C-vitamin-bevitel segítségével.

Hogyan segíthet a fitoterápia?

Húgyúti fertőzés esetén a fitoterápia kiegészítő kezelésként már nagyobb gyermekeknél alkalmazható, a diuretikus (vizelethajtó) és antiszeptikus (fertőtlenítő) hatású anyagokat tartalmazó gyógynövényeket gyulladáscsökkentő hatású növényekkel társítva. Hatásos a kakukkfű tea, cseresznyeszár tea, kukoricabajusz tea, a húgyutak fertőtlenítésére pedig az áfonya, ribiszke, hagyma és petrezselyemzöld.húgyúti fertőzés

 

Hogyan előzzük meg a szövődményeket?

A betegség szövődményekhez vezet, ha nem ismerjük fel idejében vagy nem kezeljük ki teljesen. Ezek közül a legfenyegetőbb a krónikus pielonefritisz, amely idővel krónikus veseelégtelenséghez vezet.

Jó tudni, hogy gyerekeket és az egyidejűleg több betegségben szenvedő, lázas, vagy legyengült és hiányos immunitású időseket a húgyúti fertőzés diagnózisának első ízben való felállítása után az újrafertőződés lehetősége miatt monitorizálni kell, hogy a szövődményeket elkerüljük. Ezért nagyon fontos fenntartani a kapcsolatot és együttműködni a szakorvossal. Család orvosi praxisomban a gyerekeknél vezetem a fejlődési görbét, ami főleg csecsemőknél és kisgyerekeknél fontos. A gyerek elégtelen súlygyarapodásának egyik lehetséges oka a húgyúti fertőzés, amit már az első tüneteknél szükséges diagnosztizálni és megfelelően, hatásosan kezelni.

 

dr. Cristina Anca Dăscălescu

Forrás: Élet és Egészség folyóirat: Mit tudsz a húgyúti fertőzésekről?
Bojor, Ovidiu, Fitoterapie tradiţională și modernă, [Hagyományos és korszerű fitoterápia], Editura Fiat lux, Bukarest, 2001.
Ciofu, Eugen, Esenţialul în pediatrie, [A legfontosabb tudnivalók a gyerekgyógyászatban], Editura Medicală Amaltea, Bukarest, 1998.
Harrison, Principii de medicină internă, [Alapelvek a belgyógyászatban], Editura Lider, Ed. 14, Bukarest, 2002.
Restian, Adrian, Bazele medicinei de familie, [A családorvoslás alapjai], Editura Medicală, Bukarest, 2001.


Kapcsolódó linkek

1. Gyermekkor: Egy nő naplójából
2. A királynő
3. A vas szerepe nőknél a koszorúér betegség kialakulásában
4. Egészségügyi kaleidoszkóp #2 – alváshiány
5. Mit tudsz a húgyúti fertőzésekről?
6. A B12-vitamin az emberi táplálkozásban – Klinikai és szubklinikai diagnózis
7. Orosz gőzfürdő – kiegészítő gyógymód depresszió esetén
8. Receptek a nők egészségéért
9. Alzheimer – a rettegett kór!
10. Testgyakorlás torna várandósság idején (terhes torna)
11. A spenót – a tavasz ajándéka
12. A makula-degeneráció
13. HPV elleni oltás fiatal nőknél
14. Add tovább! – Podisi tapasztalatok
15. Nőnap – Miért szeretjük őket?
16. Gyereksarok: A szándék a fontos