
Mezőménes
– mágnes, ami vonz
Tisztelt Irene Popilian asszony. Ön és a férje már harmadszorra jöttek el a Mezőménesi Életmódközpontba. Mi vonzza ide önöket?
Számomra Mezőménes különleges hely, a nyugalom és a kezelés oázisa. Az intézmény személyzete – orvosok, egészségügyi dolgozók és minden alkalmazott – különleges emberekből áll, ezért lehetetlen, hogy ne érezze jól magát itt az ember.
Mezőménes számomra mágnes, ami vonz. Itt több híres amerikai intézmény táplálkozástudományi ismereteit ültetik gyakorlatba. Ezek a kutatások lényegében azért váltak szükségessé, mert egyre inkább választ kellett találni a világon mindenütt felbukkanó egészséggel kapcsolatos kérdésre, s mivel az úgymond modern betegségek esetében (mint például az elhízás), amelyek minden korosztályt érintenek, a táplálkozás az egyik kockázati tényező. Az eddigi három turnuson való részvételem tapasztalatai alapján megértettem, hogy következetesen be kell tartanom az itt tanultakat. Csak így biztosíthatom magamnak a jó egészséget.
Ön tanár, egész életét az ifjabb nemzedék tanítására szentelte. Amikor azt mondjuk, „Mezőménes”, akkor tulajdonképpen egy közösségről beszélünk: orvosokról, ápolókról, terapeutákról, „nulla koleszterinszintű” ételeket készítő szakácsokról, de ugyanakkor szeretnénk megtanítani a betegeket mindarra, amit mi már megszoktunk és betartunk. Ön mit tanult Mezőménesen?
Itt újra átélhettem a családi tapasztalataim egy részét. S ezzel párhuzamosan az előadásokon alkalmam volt számos új dolgot tanulni az orvostudomány és a gasztronómia területén. Örültem annak, hogy a szemináriumokon újra hallhattam azokat az elveket, amelyeket már gyerekkoromban megkaptam: egészséges táplálékkal tiszteld meg az egészségedet; ne falatozz étkezések között; teljen el 5–6 óra az étkezések között; mozogj; légy boldog és adj hálát Istennek az életért és áldásaiért.
Épp így igaz az is, hogy a mindennapi életben nem mindig teremtjük meg az említett elvek gyakorlatba ültetésének feltételeit. De Mezőménes nagy érdeme az, hogy olyan tevékenységeket kínál, amelyek felmentenek számos teendő alól: nem kell bevásárolni, főzni vagy megtalálni a megfelelő ételreceptet, stb.
Ami pedig az előadások alkalmával kapott ismeretanyagot illeti, ezt a lehető legtöbbször el kell ismételni. A kapott információhalmazt át kell szűrni az idő szűrőjén, mivel mindannyiunkban olyan magatartás-modellek vannak, amelyek kijátszhatják a jóindulatunkat. Másfelől pedig a gyerekkorból magunkkal hozott szokások is nehézséget okozhatnak. S bár itt Mezőménesen emlékeztettek ezekre az elvekre, a gyakorlat azonban más hajlamokat is a felszínre hoz. Ám a kitartó és fegyelmezett gyakorlatokkal, például a táplálkozásomba is olyan új recepteket vezettek be, amelyek élénkebbé tettek és élénkebbé tették az alkotóképességemet is…
Nyugati országban él, ahol az embereket az ízlések vezetik, és nem figyelnek az egészségre, amelyet sokszor saját maguk aknáznak alá. Ebből a szempontból Mezőménes egy ellentétes póluson fekszik. Mint központunk hűséges vendége, aki kisebb vagy nagyobb mértékben már elsajátította az új életstílust, érez-e változást egészsége terén?
Az egészségemmel kapcsolatosan elmondhatom, hogy igen, jelentős változást érzek. A mezőménesi kezelés jótékony hatással van egészségi állapotomra. Már amikor először kapcsolatba kerültem a Mezőménesi Életmódközponttal, lefogytam 13 kilogrammot. S emellett egy másik csoda is megtörtént. Megszűntek a jobb térdem fájdalmai, amelyet az elmúlt ősszel már műteni kellett volna, ha nem részesülök az itteni kezelésben, és nem kezdek az itt kapott utasítások szerint táplálkozni. Csak az tudja, hogy nem túlzás, amit mondok, aki hasonló fájdalmakkal küzdött már és a mezőménesi kezelés következtében megszabadult fájdalmaitól. Ezenfelül pedig javulás mutatkozott minden más, kellemetlen bántalmaim esetében is.
Ön fordítással foglalkozik. Milyen kifejezéssel „fordítaná” le a mezőménesi programot?
Az itteni kezelési programot így fordítanám le szavakban: egészség, pihenés, jó közérzet, derű és lelkiség.
Eugenia Gheorghiţă
Forrás: Élet és Egészség folyóirat: Mezőménes – mágnes, ami vonz
Kapcsolódó linkek
1. Kétarcú villámcsapás – az agyvérzés
2. Az agyi vérkeringés felépítése
3. Stroke – tünetek és kockázatok
4. Stroke jelei és megelőzése
5. 8 táplálkozási stratégia – egyél jót a stroke után
6. Agyvérzés tünetei és jelei
7. Cukorbetegség, mint a stroke rizikója
8. Egészségügyi kaleidoszkóp
9. Vegetáriánus és vegán receptek #1
10. Rehabilitáció a stroke után
11. Sztrók a gyerekeknél
12. A stroke és a rák közötti kapcsolatok
13. Mezőménes – mágnes, ami vonz
14. Hidroterápia a stroke utáni rehabilitációban
15. Pszicho-emocionális zavarok: viszonyuljunk megértően a stroke után az érintettekhez
17. Érelmeszesedés: Az agyi értörténés csapatmunkában való kezelése
18. Gyereksarok: A három kismalac: Figyelem, az élet fontos!