A vendég, aki elfelejt távozni – pollenallergia
Pollenallergia: Júlia hívatlan vendége (naplórészlet)
Március 28.
Ma reggel barátnőimmel együtt kimentünk a parkba. Nem sikerült kocognom ma, ahogyan elterveztem, mert tüsszentésroham tört rám, mellyel megijesztettem a békés galambokat és az azokat etető gyerekeket is. Nem tudom, mi történt velem, remélem nem kerülget a nátha most, amikor végre melegebbre fordult az idő.
Április 8.
Mintha meghűltem volna, de mégsem. Majdnem két hete ugyanazok a tünetek kínoznak: tüsszentek, folyik az orrom, könnyezik és vörös a szemem. Orvoshoz kell mennem.
Április 15.
Elmentem az orvoshoz. Felírt egy kezelést és néhány hasznos tanáccsal is ellátott. Nem hűltem meg, de azt hiszem, hogy az jobb lett volna. Úgy tűnik, hogy pollenallergiás vagyok, tehát ez kellemetlen szórakozás lesz, és még csak most kezdődik. Hapci!
Május 5.
A hétvégén falun voltam. Alig vártam már, hogy friss levegőt szívhassak. Kicsit jobban éreztem magam, mint a városban, de az orrom még mindig nincs rendben. A testvérem már alig várja, hogy jöjjön a nyár és mehessünk mi is szénát gyűjteni. Jó vicc! Ő nem tudja, hogy az én allergiámat „szénanáthának” is nevezik?
Tüsszentenem kell, amikor csak rá gondolok.
A tavasz tüsszentéssel kezdődik …
A természet életre kelésével egy időben jelentkeznek a pollenallergia első tünetei is, mivel a szél több kilométeres körzetben hordja az éppen virágzó fák virágporát. Tavasszal egy köbméter levegő körülbelül 3.000 virágporszemcsét tartalmaz, egy allergiás reakció megjelenéséhez pedig köbméterenként 20 ilyen szemcse is elegendő. A tünetek a megfázás tüneteihez hasonlítanak:
- sorozatos tüsszentés,
- bőséges orrfolyás,
- csípő-viszkető érzés a torokban,
- könnyező szemek.
Időnként megjelenhet száraz köhögés, légzési nehézségek és bizonyos esetekben légszomj, fulladásérzés. Ezek a tünetek a nyár beköszöntéig tartanak, ha az érzékenységet a virág- és gabonapor váltotta ki, vagy egészen őszig, ha a fű félékre is allergiásak vagyunk.
Hogyan tartsuk kordában az allergiát?
– Elsősorban menjünk orvoshoz, és tartsuk be az előírt kezelés utasításait.
– Amennyiben lehetséges, a meleg, száraz, szeles napokon ne tartózkodjunk a szabadban. Ha mégis ki kell mennünk, ne sportoljunk és ne végezzünk semmi megerőltető fizikai munkát. Vegyük figyelembe, hogy reggel nagyobb a levegőben keringő pollenmennyiség.
– Tartsuk zárva szobánk ablakait, különösen reggel.
– Figyeljünk arra, hogy étrendünkből ne hiányozzanak a gabonafélék, a hal, a szója, a gomba, a szárított zöldségek és gyümölcsök, a hagyma és a fokhagyma.
– Ne menjünk sétálni viharok, zivatarok vagy futó nyári záporok után, mivel akkor több a levegőben keringő pollen. A hegyekben vagy hosszas esőzések után ez a mennyiség nagy mértékben csökken.
– Mossunk naponta hajat, hogy eltávolítsuk a lerakódott pollenszemcséket.
– Ha hétvégén kirándulunk, válasszuk a tengerpartot, a hegyeket vagy a lombhullató erdők térségét, mivel ezek valódi pollenszűrőként működnek.
Maxi
Medana Croitoru
Forrás: Élet és Egészség folyóirat: A vendég, aki elfelejt távozni
Kapcsolódó linkek
1. Hegymászás örömei: Gyerünk a szabadba!
2. Az együttélés példái
3. A romániai lakosság kardiológia helyzete
4. Egészségügyi kaleidoszkóp #3
5. Kortizol: Kortikoterápia – hazárdjáték vagy segítség?
6. Az étrend és táplálékkiegészítők szerepe a B12-vitamin-hiány kezelésében
7. Vegetáriánus és vegán receptek #3
8. A bronchiolitis csecsemő- és kisgyermekkorban
9. A görcsös izommerevség (spaszticitás) és kezelése
10. Az alsó végtagok krónikus vénás elégtelensége
11. Non-Hodgkin limfóma
12. Gyanakvó vádló – a vádlott dossziéja
13. Gyereksarok: A vendég, aki elfelejt távozni – pollenallergia